Wpływ Rekomendacji U na funkcjonowanie rynku bancassurance

Paweł Sereda

This article describes the polish bancassurance market: from the basics terms, through data concerning policies sold and commission collected. In second part of this article author has focused on causes of launching Recommendation U by Polish Financial Supervison Authority, and basic regulations enclosed in it. Last part is dedicated to the direct and indirect effects of the introducing changes presented in Recommendation U.
Author Paweł Sereda (WE / KU)
Paweł Sereda,,
- Department of Insurance
Other language title versionsThe Influence of Recommendation U over the Bancassurance Market Functioning
Journal seriesZeszyty Naukowe Uniwersytet Szczeciński. Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia, [Zeszyty Naukowe Uniwersytet Szczeciński. Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia, Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia], ISSN 2450-7741, e-ISSN 2300-4460, [1733-2842], (B 9 pkt)
Issue year2015
No74 t.2
Keywords in PolishBankowość, Ubezpieczenia, Bankowość ubezpieczeniowa, Rekomendacje
Keywords in EnglishBanking, Insurances, Bancassurance, Recommendation
Abstract in PolishW artykule opisano polski rynek bancassurance: od podstawowych zagadnień poprzez statystyki dotyczące ilości sprzedanych polis, a także zebranej składki. W drugiej części publikacji autor skupił się na przyczynkach wydania Rekomendacji U, a także zawartych w niej podstawowych regulacjach. Ostatnia część jest poświęcona bezpośrednim i pośrednim skutkom wprowadzenia w życie zmian opisanych w Rekomendacji U.
DOIDOI:10.18276/frfu.2015.74/2-56
URL http://wneiz.pl/nauka_wneiz/frfu/74-2015/FRFU-74-t2-647.pdf
ScoreMinisterial score = 9.0, 31-03-2019, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 9.0, 31-03-2019, ArticleFromJournal