Zarządzanie łańcuchem dostaw w perspektywie nowej ekonomii instytucjonalnej

Piotr Banaszyk

The aim of the study is to verify how the most important achievements of the New Institutional Economics can be used to explain and inspiration the research in the field of supply chain management. First, the problem of the an economic institution goals was identified and interpreted. After then the focus was on the agency theory as a theoretical reference in the mature supply chain management. Finally, the consequences of the information asymmetry for the cooperation of supply chain companies are presented.
Author Piotr Banaszyk (WGM / KLM)
Piotr Banaszyk,,
- Department of International Logistics
Other language title versionsSupply chain management in the perspective of the new institutional economics
Journal seriesStudia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ISSN 2083-8611, (0 pkt)
Issue year2019
Keywords in Polishzarządzanie łańcuchem dostaw, Nowa Ekonomia Instytucjonalna
Keywords in Englishsupply chain management, New Economics Institutional
Abstract in PolishCelem opracowania jest sprawdzenie, na ile najważniejsze osiągnięcia Nowej Ekonomii Instytucjonalnej można zastosować do wyjaśnień i inspiracji badawczych w dziedzinie zarządzania łańcuchem dostaw. W pierwszej kolejności zidentyfikowano i zinterpretowano problem celów instytucji gospodarczej. Następnie skupiono uwagę na teorii agencji jako odniesieniu teoretycznym w zarządzaniu dojrzałym łańcuchem dostaw. Wreszcie przedstawiono konsekwencje asymetrii informacji dla współpracy przedsiębiorstw łańcucha dostaw.
URL http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.cejsh-1492390b-926b-4370-b7fe-6bab26917a97
ScoreMinisterial score = 5.0, 15-04-2020, ArticleFromJournal