Przedsiębiorczość polskich prawników

Marek Gnusowski

Entrepreneurship of Polish Lawyers Polish legal services market is developing fast. The role of Polish lawyers has changed and they are often seen as entrepreneurs who need to compete for customers, not only as professionals. There is no substantial amount of literature covering this subject in the realities of legal services and the existing publications are fragmented and do not provide a comprehensive overview. The aim of the study is to formulate the list of factors of entrepreneurship of Polish lawyers, which contribute to their prosperity. A theory of entrepreneurial competences will be used.
Author Marek Gnusowski (WZ / KBRiU)
Marek Gnusowski,,
- Department of Research Markets and Services
Journal seriesSTUDIA I MATERIAŁY. WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO, ISSN 1733-9758, (B 9 pkt)
Issue year2015
Pages 136-147
Keywords in Polishprzedsiębiorczość, usługi prawne, kompetencje
Keywords in Englishentrepreneurship, legal services, competences
Abstract in PolishPolski rynek usług prawnych ulega w ostatnich latach znaczącym przekształceniom. Można zauważyć zmianę charakteru i sposobu wykonywania zawodów adwokata i radcy prawnego. Prawnicy są coraz powszechniej uważani za przedsiębiorców i traktowani jak komercyjni usługodawcy, a nie jak profesjonaliści, realizujący określoną misję zawodową. W tym kontekście oczekuje się od nich nie tylko wiedzy, doświadczenia i umiejętności zawodowych, ale również zdolności prowadzenia przedsiębiorstwa i konkurowania na rynku. W artykule przedsiębiorczość ujęta zostanie przez pryzmat teorii kompetencji, a co za tym idzie – zostanie wskazany zbiór cech i umiejętności stanowiących formę przedsiębiorczych działań prawników.
DOIDOI:10.7172/1733-9758.2015.19.10
URL http://www.sim.wz.uw.edu.pl/sites/default/files/artykuly/gnusowski.pdf