Wpływ wybranych olejków eterycznych na biofilm bakteryjny S. mutans

Julia Szutowska

Florę bakteryjną jamy ustnej człowieka stanowi ok. 700 gatunków mikroorganizmów. Należą do nich bakterie tlenowe i beztlenowe zarówno Gram-dodatnie jak i Gram-ujemne. Charakteryzują się one możliwością tworzenia biofilmu bakteryjnego na powierzchni zębów. Jednym z nich jest Gram-dodatni paciorkowiec - Streptococcus mutans. Mikroorganizm ten jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do próchnicy zębów. Celem niniejszego badania była ocena stopnia usunięcia biofilmu wytworzonego przez Streptococcus mutans ATCC 25175 za pomocą wybranych olejków eterycznych.
Author Julia Szutowska (WT / KPPJ)
Julia Szutowska,,
- Department of Natural Science and Quality Assurance
Book Mikołajczak Katarzyna (eds.): Postępy nauk przyrodniczych, 2017, Samorząd Studencki Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii UPP, ISBN 978-83-947926-1-9, 350 p.
Keywords in Polishbiofilm bakteryjny, olejki eteryczne, Streptococcus mutans
ScoreMinisterial score = 5.0, BookChapterNotSeriesNotMainLanguages