Sukcesja w przedsiębiorstwach rodzinnych jako element ryzyka kredytowego banków

Maciej Stradomski , Krzysztof Łabowski

High intensity of Polish companies succession processes occur as substantial challenge for these entities and also for financial institutions, which support their functioning and development. The wave of succession requires to undertake actions, by both family businesses and financial institutions, tending to identify succession risk and implement solutions, which solve problems connected with succession process quality.
Author Maciej Stradomski (WZ / KIiRK)
Maciej Stradomski,,
- Department of Investment and Capital Markets
, Krzysztof Łabowski
Krzysztof Łabowski,,
Other language title versionsSuccession in Family Enterprises as an Element of Banks Credit Risk
Journal seriesBezpieczny Bank, ISSN 1429-2939, (B 13 pkt)
Issue year2017
No3 (68)
Keywords in Polishinstytucje finansowe, biznes rodzinny, zmiana pokoleniowa, ryzyko kredytowe, finansowanie relacyjne
Keywords in Englishfinancial institutions, family business, generation change, credit risk, relationship lending
Abstract in PolishDuża intensywność procesów sukcesyjnych w polskich przedsiębiorstwach rodzinnych stanowi w ostatnich latach spore wyzwanie zarówno dla tychże podmiotów, jak i dla instytucji finansowych wspierających ich funkcjonowanie i rozwój. Fala sukcesyjna wymaga podjęcia działań - zarówno po stronie firm rodzinnych jak i instytucji finansowych - zmierzających do identyfikacji ryzyka sukcesyjnego i do wdrożenia rozwiązań niwelujących problemy związane z jakością procesu sukcesyjnego.
DOIDOI:10.26354/bb.6.3.68.2017
URL https://www.bfg.pl/bezpieczny-bank-nr-3-68-2017/