Determinanty zakupów towarów konsumpcyjnych mieszkańców polskich miast

Bogdan Sojkin

The article presents purchase determinants of 4 product categories of individual consumers in Poland. The results are based on research on purchasing behaviours in three Polish cities carried out by the Department of Product Marketing at Poznań University of Economics in 2014. As a result, basic determinant groups that shape the purchasing process of food, household chemicals and cosmetics, footwear and clothes, as well as durable goods has been established.
Author Bogdan Sojkin (WT / KMP)
Bogdan Sojkin,,
- Department of Product Marketing
Other language title versionsThe Determinants of Consumption Goods Purchase of the Inhabitants of Polish Cities
Journal seriesMarketing i Rynek, ISSN 1231-7853, (B 9 pkt)
Issue year2015
No8 [CD]
Keywords in PolishArtykuły konsumpcyjne, Zakup, Dobra konsumpcyjne, Zachowania konsumenta, Badania konsumenckie, Badania empiryczne
Keywords in EnglishArticle of consumption, Purchasing, Consumer goods, Consumer behaviour, Consumer research, Empirical researches
Abstract in PolishW artykule przedstawiono determinanty zakupu towarów 4 kategorii przez konsumentów indywidualnych w polskich miastach. Prezentowane wyniki pochodzą z badań zachowań zakupowych w trzech dużych polskich miastach zrealizowanych w roku 2014 w Katedrze Marketingu Produktu w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W rezultacie zidentyfikowano podstawowe grupy determinant kształtujące zakupy artykułów żywnościowych, chemii gospodarczej i kosmetyków, obuwia i odzieży oraz artykułów trwałego użytku.
ScoreMinisterial score = 9.0, 07-01-2020, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 9.0, 07-01-2020, ArticleFromJournal