Aktywność powiatów w mediach społecznościowych w Polsce

Andrzej Szymkowiak , Anna Scheibe

Social media are commonly used mean of communication among individuals. Facebook, with 13 million of participants, is the most common social network in Poland. Social media can also become an important tool of communication between local authorities and its stakeholders for example region citizens. The aim of the chapter is to identify the activity level of Polish local authorities in the social media. The authors analyzed the usage intensity of one of the environment communication tools - which is Facebook - by the authorities of Polish districts. The results were based on the full research of 380 Polish districts. The analysis of the situation on the national as well as local level was carried out. Obtained information indicates that at the turn of 2014/2015 only 54.5% of poviats used this social media in communication with external recipients. As many as 173 offices did not have an official poviat profile on Facebook. Additional analyzes were carried out for individual regions of Poland.
Autor Andrzej Szymkowiak (WZ / KHiM)
Andrzej Szymkowiak
- Katedra Handlu i Marketingu
, Anna Scheibe - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM)