The natural resource curse in transition countries. Does resource abundance lead to the bad institutions?

Piotr Matuszak

n/a
Autor Piotr Matuszak (WE / KMiBR)
Piotr Matuszak
- Katedra Makroekonomii i Badań nad Rozwojem
Paginacja267-283
Objętość publikacji w arkuszach wydawniczych0.8
Książka Białowąs Sylwester (red.): Theoretical and Empirical Aspects of Economics, Management and Finance, 2017, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Doctoral Seminars in English, Poznań University of Economics and Business, ISBN 978-83-944645-1-6, 298 s.
Słowa kluczowe w języku angielskim transition countries, institutions, institutional change, natural resource curse
URL http://dse.ue.poznan.pl/Theoretical-and-Empirical-Aspects-of-Economics-Management-and-Finance.pdf
Języken angielski
Punktacja (całkowita)20