Podejmowanie decyzji dezinwestycyjnych

Henryk Sobolewski , Grzegorz Wojtkowiak

Purpose - making order in the terminology of divestments, showing the way of making divestment decisions, its reasons, results and problems with measuring its effects, but also explaining why it is hard to reach high effectiveness of such decisions. Design/methodology/approach - the research of other authors based on the statistical data, literature of the subject, and own research based on the interviews were used in the article. Findings - the article puts in order the chosen aspects of the divestments, indicates the problems of making divestment decisions and describes how such divestments are done in Poland. Originality/value - the above knowledge puts a base for further research on effectivness of divestments.
Author Henryk Sobolewski (WZ / KZAZP)
Henryk Sobolewski,,
- KZAZP
, Grzegorz Wojtkowiak (WZ / KZAZP)