Students' Preferences on the Residential Real Estate Market in Polish Cities

Olgierd Kempa , Małgorzata Krajewska , Sławomir Palicki , Izabela Rącka , Monika Wójta-Kempa

The understanding of price-setting attributes operating on local real estate market is not only an essential element of property appraisers' work, it can also greatly assist the professional activities of real estate agents. However, its primary importance is for the market - facilitating the decision-making processes of developers (developers become aware of the buyers' expectations and preferences, making it possible to more accurately form market offers and pricing strategy). With the use of computer-assisted interviewing, a questionnaire was designed to find out students' preferences in the housing market of large Polish cities. The research was undertaken at six universities: Nicolaus Copernicus University in Torun, Poznan University of Economics, Wroclaw Medical University, Wroclaw University of Environmental and Life Sciences, University of Technology and Life Sciences in Bydgoszcz, and President Stanislaw Wojciechowski Higher Vocational State School in Kalisz. At each university, the survey was carried out on two groups of students: one included those who had chosen specializations related to the real estate market, the other one - students who did not explore the subject of the real estate market in their field of studies. The research can make a significant contribution to the problems of real estate market analysis. The results are the first part of a broader concept of research, which ultimately aims to internationalize the findings.
Autor Olgierd Kempa - Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, MNiSW [80]
Olgierd Kempa
, Małgorzata Krajewska - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Małgorzata Krajewska