Ubezpieczenie w zarządzaniu ryzykiem w działalności touroperatora

Henryk Sobolewski , Piotr Bober

The aim of this paper is to discuss the essence and importance of insurance in risk management of tour operators and travel agents. Main purpose and scope of research prejudice the applicability of research methods widely and commonly used in the economic analysis, in particular the methods of deduction, comparison, causal, indicator, structural changes, the dynamics of change structures. Moreover, the nature of the research problem, concerning the shaping the tour operator market determines the use of qualitative research. The studies lead to the conclusion that the insurance is an essential tool for risk management in activities tour operator. The changes in the regulation of insurance legislation, are a response to the needs of tour operators and travel agents. While assessing these changes, must be remembered that, on the one hand, led to an increase operating costs of tour operators and travel agents, on the other, forcing higher quality of service and security of tourists.
Author Henryk Sobolewski (WZ / KZAZP)
Henryk Sobolewski,,
- KZAZP
, Piotr Bober (WZ / KZAZP)
Piotr Bober,,
- KZAZP
Other language title versionsInsurance at Risk Management in the Activities of Tour Operator
Journal seriesZeszyty Naukowe Uniwersytet Szczeciński. Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia, [Zeszyty Naukowe Uniwersytet Szczeciński. Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia, Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia], ISSN 2450-7741, e-ISSN 2300-4460, [1733-2842], (B 9 pkt)
Issue year2015
Keywords in Polish sektor turystyczny, touroperator, ryzyko, ubezpieczenie
Keywords in English tourism sector, tour operator, risk management, insurance
Abstract in PolishCelem opracowania jest omówienie istoty oraz znaczenia ubezpieczeń w zarządzaniu ryzykiem organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Główny cel oraz zakres badań przesądzają o zastosowaniu metod badawczych szeroko i powszechnie stosowanych w analizie ekonomicznej, w szczególności metody dedukcji, porównań, przyczynowej, wskaźnikowej, zmian strukturalnych, dynamiki zmian struktur. Ponadto charakter problemu badawczego dotyczącego kształtowania rynku touroperatora przesądza o zastosowaniu również badań jakościowych. Przeprowadzone badania pozwalają na stwierdzenie, że ubezpieczenie stanowi podstawowe narzędzie zarządzania ryzykiem w działalności touroperatora. Wprowadzane zmiany w zakresie regulacji prawnych w zakresie ubezpieczeń stanowią odpowiedź na potrzeby touroperatorów i pośredników turystycznych. Oceniając te zmiany należy pamiętać, że z jednej strony spowodowały wzrost kosztów działalności organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, z drugiej natomiast wymuszają wyższą jakość świadczonych usług i bezpieczeństwo turysty.
URL http://wneiz.pl/nauka_wneiz/frfu/73-2015/FRFU-73-253.pdf
ScoreMinisterial score = 9.0, 31-03-2019, ArticleFromJournal