Racjonalność w ujęciu ekonomii behawioralnej

Paweł Kotlarek

This article undertakes the problem of rationality presented in works of behavioral economists. Paper is divided in three sections. In the first, there are described roots of behavioral economics, which can be mainly found in work of Herbert A. Simon, the creator of bounded rationality concept. Second part is focused on the problem of economic experiments, mainly those conducted by Daniel Kahneman and Amos Tversky. In the last part there are described implications of those experiments to the real-world policies (such as economic or social policy). This problem is mostly considered as the idea of libertarian paternalism depicted by Richard Thaler and Cass Sunstein.
Author Paweł Kotlarek (UEP)
Paweł Kotlarek,,
- Poznań University of Economics and Business
Other language title versionsRationality in Behavioral Economics
Journal seriesStudia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ISSN 2083-8611, (B 10 pkt)
Issue year2014
Keywords in Polishracjonalność, ekonomia behawioralna
Abstract in PolishCelem artykułu jest przedstawienie pojęcia racjonalności jednostek w ujęciu ekonomii behawioralnej oraz zaproponowanie praktycznych wniosków wynikających z tej analizy. Część pierwsza artykuł skupia się na odkryciach Herberta A. Simona, uważanego za jednego z pierwszych ekonomistów behawioralnych. W części drugiej przedstawione są badania współczesnych naukowców kojarzonych z nurtem ekonomii behawioralnej, takich jak Daniel Kahneman, Amos Tversky czy Richard Thaler. Ostatnia część artykułu zawiera wnioski dotyczące racjonalności jednostek oraz proponuje możliwość zastosowania analizy dokonanej przez ekonomistów behawioralnych w programach społecznych i gospodarczych.
URL http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?id=107237&from=publication
ScoreMinisterial score = 7.0, 31-03-2019, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 10.0, 31-03-2019, ArticleFromJournal
Additional fields