Podaż pracy jako uwarunkowanie funkcjonowania wielkopolskich przedsiębiorstw w latach 2000-2012

Wacław Jarmołowicz , Sławomir Kuźmar

The aim of this article is an attempt to define and describe the labor supply avail-able for the regional labor market in the Wielkopolskie voivodeship, which is also important for the operation of enterprises in this region. In this context, the analysis of the labor supply between the years 2000-2012 were carried out. The conducted analysis showed that the labor supply varying greatly during the analyzed period of time. The analyzed region was characterized by a higher than average national level of activity rate and employment to population ratio, which was also increas-ing. On the other hand, negative effects seems to be the high level of structural mismatches in the regional labor market, as well as, adverse changes in the age structure of the labor supply.
Author Wacław Jarmołowicz - Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wacław Jarmołowicz,,
, Sławomir Kuźmar (WE / KMiBR)
Sławomir Kuźmar,,
- KMiBR
Journal seriesZeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, ISSN 1426-9724, (B 8 pkt)
Issue year2015
Vol61
Pages 73-87
Keywords in Polishpodaż pracy, zatrudnienie, strukturalne niedopasowania podaży pracy
Keywords in Englishlabor supply, employment, labor market mismatches
Abstract in PolishCelem artykułu jest zdefiniowanie i scharakteryzowanie podaży pracy dostępnej na wielkopolskim rynku pracy, która stanowi jednocześnie istotne uwarunkowanie funkcjonowania wielkopolskich przedsiębiorstw. Przedstawiono podaż pracy dostępnej na wielkopolskim rynku pracy w latach 2000-2012. Z przeprowadzonej analizy wynika, że zasób ten ulegał istotnym zmianom. Badany region charakteryzował się wyższym niż obserwowany w skali kraju poziomem aktywności zawodowej oraz zatrudnienia, które wykazywało przy tym tendencję rosnącą. Z kolei niepokojący wydaje się obserwowany w Wielkopolsce poziom strukturalnych niedopasowań podaży pracy do zgłaszanego na nią popytu, a także negatywne zmiany w zakresie struktury wiekowej tego zasobu.
URL https://www.wydawnictwo.wsb.pl/sites/wydawnictwo.wsb.pl/files/czasopisma-tresc/zn_poz_61_druk.pdf
ScoreMinisterial score = 8.0, 23-12-2019, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 8.0, 23-12-2019, ArticleFromJournal
Additional fields