Algorytm obsługi transportowej ładunków w procesie zaopatrzenia

Maciej Stajniak , Sylwia Konecka , Katarzyna Szopik - Depczyńska

Developing economy, growing customer requirements and competition make the service level higher. Delivery time - as the highest priority - has to be maintained at the same time. Thus, the supply system means: effective transport processes synchronized with goods and documents flow, which cater for flexibility and complexity of services. The article presents model of transport goods in measures processes
Author Maciej Stajniak - Poznan School of Logistics
Maciej Stajniak,,
, Sylwia Konecka (WZ / KLiT)
Sylwia Konecka,,
- Department of Logistics and Transport
, Katarzyna Szopik - Depczyńska - Szczecin University (USz)
Katarzyna Szopik - Depczyńska,,
Other language title versionsAlgorithm of transport goods in the supply process
Journal seriesAutobusy. Technika, Eksploatacja, Systemy Transportowe, ISSN 1509-5878, (B 7 pkt)
Issue year2017
Keywords in Polishtransport, obsługa ładunków, zaopatrzenie
Abstract in PolishRozwijająca się gospodarka oraz rosnące wymagania klientów i konkurencja dyktują nieustanne podnoszenie jakości obsługi z zachowaniem najwyższego priorytetu jakim jest termin dostawy, dlatego system zaopatrzenia to m.in. sprawne procesy przewozowe zsynchronizowane z przepływem towarów i dokumentów zapewniające odpowiednią elastyczność i kompleksowość usługi. Artykuł prezentuje założenia modelu obsługi transportowej ładunków w procesach zaopatrzenia.
URL http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-4b2f9d24-32e9-4163-b3b8-6e1d1e0f293d/c/298_229_L_STAJNIAK_KONECKA_SZOPIK-DEPCZYNSKA.pdf
ScoreMinisterial score = 7.0, 20-04-2020, ArticleFromJournal