Nieraportowana sprzedaż a luka w podatku od wartości dodanej

Paulina Pietrzak , Anna A. Białek-Jaworska , Arkadiusz Bernal , Anna Leszczyłowska , Grażyna Bukowska

The aim of the article is to study the relationship between unreported sales and the amount of VAT gap, taking into consideration macroeconomic and institutional environment. The following hypothesis has been verified: the higher the VAT gap, the higher the scale of unreported sales revenue of enterprises.The study is based on the data from Business Environment and Enterprise Performance Survey (BEEPS) conducted among selected enterprises in European and Asian countries. The analysis is based on classical linear regression model (OLS). The results indicate, among others, a negative relationship between the amount of VAT gap and unreported sales revenue. It may results from the fact that hidden sales revenue is just one form of tax evasion, as the nature of particular forms of tax evasion differs. The scale of VAT gap resulting from under-reporting of sales revenue is relatively small, compared to the scale of tax gap resulting from other forms of tax evasion.
Author Paulina Pietrzak - University of Warsaw (UW)
Paulina Pietrzak,,
, Anna A. Białek-Jaworska - Uniwersytet Warszawski
Anna A. Białek-Jaworska,,