Uniwersytet przedsiębiorczy i odpowiedzialny społecznie

Aldona Andrzejczak

In this paper an attempt is made to answer the question whether it is possible in real activity to combine the idea of the entrepreneurial university with its social responsibility and how the Polish universities deal with this. The genesis of the concept of entrepreneurial university and its responsibility will be presented, and in this context the most important changes in the functioning of higher education in Poland will be analysed.
Author Aldona Andrzejczak (WE / KEiRK)
Aldona Andrzejczak,,
- Department of Education and Personnel Development
Other language title versionsEntrepreneurial and socially responsible university
Journal seriesEdukacja Ekonomistów i Menedżerów. Problemy. Innowacje. Projekty, ISSN 1734-087X, (B 12 pkt)
Issue year2015
No4 (38)
Keywords in Polishuniwersytet Humboldtowski, uniwersytet przedsiębiorczy, społeczna odpowiedzialność uczelni, przedsiębiorczość akademicka
Keywords in Englishhumboldtian university, entrepreneurial university, social responsibility of the university, academic entrepreneurship
Abstract in PolishW prezentowanym tekście podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy można połączyć w realnej działalności ideę uniwersytetu przedsiębiorczego z jego społeczną odpowiedzialnością i w jaki sposób radzą sobie z tym polskie uniwersytety. Ukazano genezę koncepcji uniwersytetu przedsiębiorczego i jego odpowiedzialności, a także w tym kontekście przedstawiono najważniejsze zmiany w funkcjonowaniu szkół wyższych w Polsce.
DOIDOI:10.5604/01.3001.0009.4658
ScoreMinisterial score = 12.0, 17-12-2019, ArticleFromJournal