Wykorzystanie punktowej metody oszacowania ryzyka operacyjnego w instytucjach finansowych

Elżbieta Szczepankiewicz

The operational risk and risk of losing information in the IT environment is a common phenomenon today and it may affect any financial institution. In recent years, various methods and methodologies of identifying risk factors and assessing risk effects have been developed, both through research and practice. The purpose of the present paper is to discuss the risk management process. It covers both the theoretical issues connected with the execution of this process and the practical aspects of its effective implementation in an financial institutions.
Author Elżbieta Szczepankiewicz (WZ / KR)
Elżbieta Szczepankiewicz,,
- Department of Accounting
Other language title versionsThe Use of Point Method to Assessment Operational Risk in Financial Institutions
Journal seriesStudia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ISSN 2083-8611, (B 10 pkt)
Issue year2016
Keywords in Polishryzyko, analiza ryzyka, oszacowanie ryzyka, metody zarządzania ryzykiem
Keywords in Englishrisk, risk value assessment, risk management strategies
Abstract in PolishCelem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania metody punktowej do oceny ryzyka operacyjnego w instytucjach finansowych na przykładzie ryzyka wdrożenia nowego rozwiązania informatycznego. Punktowa metoda oceny ryzyka jest metodą uniwersalną, bowiem może być stosowana w działalności każdej jednostki, niezależnie od sektora czy branży. Efektem aplikacyjnym opracowania jest zaprezentowanie warunków stosowania tej metody, interpretacji wyników, narzędzi wspomagających analizę oraz efektów, jakie przynosi ona w zarządzaniu instytucją finansową.
URL https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/285233/edition/269830?&ref=desc
ScoreMinisterial score = 10.0, 12-12-2019, ArticleFromJournal