Modern Perceptions of Career Success

Adam Metelski

This article is an attempt to determine the modern meaning of career success. The perception of career success has undergone changes in recent years, with subjective indicators such as job satisfaction and achievement of one's own professional goals growing in importance. The present article reviews the relevant literature and presents the results of the author's own study on the meaning of career success conducted among students of economics. The results indicate that career success is defined subjectively in the modern world, and is no longer confined to the objective indicators commonly applied in the literature. Thus organizations may find traditional incentive tools to be increasingly ineffective.
Autor Adam Metelski (WE / KEiRK)
Adam Metelski
- Katedra Edukacji i Rozwoju Kadr
Tytuł czasopisma/seriie-mentor, [e-mentor], ISSN 1731-6758, e-ISSN 1731-7428, (N/A 20 pkt)