Znaczenie konkursów o charakterze marketingowym adresowanych do jednostek samorządu terytorialnego

Anna Augustyn , Magdalena Florek , Jarosław Górski

The objective of the article is to identify the functions performed by marketing competitions addressed to territorial self-government units. The authors present the results of self-government research into the use of competitions as promotional tools and identify the types and functions of marketing competitions offered to territorial self-governments, and discuss them using the example of the competition case study "Quality Territorial Self-Government." The summary contains recommendations for increasing the efficiency and effectiveness of the use of marketing competitions by territorial self-government units.
Author Anna Augustyn - Uniwersytet w Białymstoku
Anna Augustyn,,
, Magdalena Florek (WZ / KHiM)
Magdalena Florek,,
- Department of Trade and Marketing
, Jarosław Górski - University of Warsaw (UW)
Jarosław Górski,,
Other language title versionsThe Importance of Malting Competitions Addressed to Territorial Self-government Units
Journal seriesSamorząd Terytorialny, ISSN 0867-4973, (B 11 pkt)
Issue year2014
Keywords in PolishJednostki administracyjne, Samorząd terytorialny, Strategia marketingowa
Keywords in EnglishAdministrative units, Local government, Marketing strategy
Abstract in PolishCelem artykułu jest identyfikacja funkcji pełnionych przez konkursy o charakterze marketingowym adresowanych do jednostek samorządu terytorialnego. Autorzy prezentują wyniki dostępnych badań samorządów dotyczące wykorzystania konkursów jako instrumentów promocji oraz identyfikują rodzaje i funkcje oferowanych konkursów marketingowych dla samorządów, a także omawiają je na przykładzie studium przypadku konkursu "Markowy Samorząd". W podsumowaniu zawarto rekomendacje służące zwiększeniu skuteczności i efektywności wykorzystania konkursów o charakterze marketingowym przez jednostki samorządu terytorialnego.
ScoreMinisterial score = 6.0, 16-06-2020, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 11.0, 16-06-2020, ArticleFromJournal