The efficiency of public spending on primary education in the Greater Poland Voivodeship

Aneta Kaczyńska

The article aims at evaluating the efficiency of public spending on primary schools in municipalities from the Greater Poland Voivodeship in Poland. This problem features high on the political agenda due to the pressures on public budget balance and the amount of public resources being spend on public education by the local authorities. There are three types of municipalities in Poland that establish and run public primary schools: urban, urban-rural and rural. In order to assess the efficiency of public spending on primary education in each type of municipalities in 2010-2014 a nonparametric method (Data Envelopment Analysis) was applied. The results obtained from the study indicate that urban municipalities achieved higher efficiency than urban-rural and rural municipalities. This finding is important while planning the financial transfers from the central budget to the local budgets where one of the criteria taken into consideration is the type of municipality. Moreover, the article presents a practical implication of the nonparametric approach to measure efficiency in the Polish local public sector.
Autor Aneta Kaczyńska (WE / KFP)
Aneta Kaczyńska
- Katedra Finansów Publicznych
Tytuł czasopisma/seriiBusiness & Management Review, ISSN 2047-2854, e-ISSN 2047-2862, (0 pkt)