Trade development and the country's innovativeness - comparative analysis of European Union countries

Iwona Olejnik , Magdalena Stefańska , Blaženka Knežević

Trade enterprises, especially those operating on the global market, constantly introduce not only new products to the market, but also new technological and organizational solutions i.e. innovations in processes based on new technologies. Innovation enable them to develop their competitive abilities and remain or grow their market shares. At the same time, the question remains open and interesting to what extent trade development and its innovativeness depend on the level of innovation of the whole country. This is our main assumption we want to verify. Given the above, the purpose of the article is to determine if there is the relationship between internal trade development and the level of innovativeness of the country. Therefore, the article presents the results of research and analysis between two groups of measures (published by Eurostat). The first group - measures illustrating the development of trade in a given country - were, used in that article, among others, variables such as: employment in trade and trade productivity. The level of innovation of a given country is measured by research and development expenditure, employment in research and development activity per 1000 employees and patent applications to The European Patent Organisation per 1 mln inhabitants. Hence, descriptive statistics, correlation, as well as cluster analysis were used to determine the relationship between trade development and the innovativeness of a given country. The analysis covers all European Union countries. The first general conclusion from our research is that the countries can be classified into three groups due to the level of trade development. The second main conclusion worthy to notice is that there is the correlation between the internal trade development and the level of innovativeness of the country.
Autor Iwona Olejnik (WZ / KBRiU)
Iwona Olejnik
- Katedra Badań Rynku i Usług
, Magdalena Stefańska (WZ / KSM)
Magdalena Stefańska
- Katedra Strategii Marketingowych
, Blaženka Knežević - University of Zagreb
Blaženka Knežević
Paginacja15-26
Objętość publikacji w arkuszach wydawniczych0.55
Książka Baković Tomislav, Naletina Dora, Petljak Kristina (red.): Trade perspectives 2019: Business model innovations in domestic and international trade, 2019, Faculty of Economics and Business Zagreb, ISBN 978-953-346-083-3, 358 s.
Słowa kluczowe w języku polskimrozwój handlu wewnętrznego, innowacyjność, analiza skupień, Unia Europejska
Słowa kluczowe w języku angielskiminternal trade development, innovativeness, cluster analysis, EU
Języken angielski
Punktacja (całkowita)5