Efektywność realizacji projektów strategicznych polskich przedsiębiorstw

Paweł Markowski , Paweł Mielcarek

Wdrażanie strategii i przekształcenie jej w działania zapewniające efektywność w wymiarze operacyjnym odbywa się przez zarządzanie projektami strategicznymi. Projekty te decydują o osiąganiu sukcesu organizacji w dłuższym okresie, a kształtowanie ich efektywności jest jednym z podstawowych zadań kadry kierowniczej. Celem artykułu jest przedstawienie wpływu wdrażania projektów strategicznych na uzyskiwaną efektywność ekonomiczną polskich przedsiębiorstw. Badanie przeprowadzono w 2016 r. w 168 losowo wybranych polskich przedsiębiorstwach. Próba badawcza obejmowała usługi (74%), przemysł lub budownictwo (23%) i rolnictwo, rybołówstwo i leśnictwo (3%). W postępowaniu zastosowano metodę CATI. Głównym wnioskiem jest stwierdzenie, że przedsiębiorstwa opracowujące strategię znacznie częściej oceniają swoją efektywność lepiej lub dużo lepiej niż firmy nieopracowujące strategii. Różnica ta jest widoczna w jeszcze większym stopniu wśród firm stosujących projekty strategiczne.
Author Paweł Markowski (UEP)
Paweł Markowski,,
- Poznań University of Economics and Business
, Paweł Mielcarek (WZ / KTOiZ)