Umiędzynarodowienie funkcji turystycznej polskich miast

Piotr Zmyślony , Natalia Piechota

The aim of the paper is to measure relative levels of tourist function of Poland’s ten biggest cities: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław, and to indicate main internationalization drivers. The public statistics published by National Statistics Office and other institutions are the basis of the analysis. The city tourist function’s internationalization ranking is a starting point to group the cities into three categories. The highest one covers Warszawa and Kraków which are called the international tourism cities. There are several internationalization factors that have an impact on Polish cities’ tourist function and that is why universal internationalization attributes could not be distinguished
Author Piotr Zmyślony (WGM / KT)
Piotr Zmyślony,,
- Department of Tourism
, Natalia Piechota (WGM / KT)
Natalia Piechota ,,
- Department of Tourism
Journal seriesZeszyty Naukowe Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie, ISSN 1897-2500, (B 7 pkt)
Issue year2015
Vol50
Keywords in Polishfunkcja turystyczna, internacjonalizacja funkcji turystycznej, miasta, turystyka, Polska
Keywords in Englishtourist function, internationalization of tourist function, cities, tourism, Poland
Abstract in PolishCelem artykułu jest pomiar relatywnego poziomu (natężenia) umiędzynarodowienia funkcji turystycznej dziesięciu największych miast Polski: Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy, Wrocławia i na tej podstawie wyodrębnienie głównych czynników internacjonalizacji. Podstawą wnioskowania są dane wtórne publikowane w formie zestawień statystycznych gromadzonych przez GUS lub w formie zestawień wewnętrznych innych instytucji. Utworzony ranking umiędzynarodowienia funkcji turystycznej polskich miast daje podstawę do pogrupowania miast w trzy klasy, z których najwyższą tworzą Warszawa i Kraków, uznane w artykule jako miasta międzynarodowej turystyki. Na proces internacjonalizacji funkcji turystycznej badanych miast mają wpływ różnorodne czynniki, dlatego nie można mówić o wspólnych dla wszystkich ośrodków atrybutach umiędzynarodowienia.
URL http://www.uczelniawarszawska.pl/pdf/IV2015.pdf
ScoreMinisterial score = 7.0, 10-11-2019, ArticleFromJournal