Dieta bezglutenowa - zdrowotny wymóg czy moda?

Sylwia Sady

Abstract

Do niedawna dieta bezglutenowa była stosowana wyłącznie przez chorych na celiakię lub osoby mające nietolerancje pokarmowe. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się jednak na odstawienie produktów zawierających w swoim składzie gluten ze względu na domniemany negatywny wpływ glutenu na ich układ pokarmowy lub wskutek podążania za modą na produkty bezglutenowe. Wiele osób nie ma przy tym podstawowej wiedzy, czym jest gluten. Celem artykułu jest omówienie cech i właściwości glutenu oraz jego roli w żywieniu i technologii żywności. Wskazano różnice między celiakią – chorobą autoimmunologiczną a alergią na gluten. Ponadto przedstawiono charakterystykę wybranych elementów rynku żywności bezglutenowej oraz problematykę znakowania produktów bezglutenowych.
Author Sylwia Sady (WT / KPPJ)
Sylwia Sady,,
- Department of Natural Science and Quality Assurance
Journal seriesChallenger : magazyn młodych ekonomistów, ISSN 2450-9965, (0 pkt)
Issue year2016
No4
Pages16-20
Publication size in sheets0.5
Keywords in Polishdieta bezglutenowa, choroby autoimmunologiczne, alergie pokarmowe gluten, celiakia, żywność bezglutenowa
URL http://challenger.ue.poznan.pl/wp-content/uploads/2016/12/Challenger_04_08_web.pdf
Languagepl polski
Score (nominal)0
ScoreMinisterial score = 0.0, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 0.0, ArticleFromJournal - czasopismo zagraniczne spoza list
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?