Niedopasowania kompetencyjne i kwalifikacyjne absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Dominik Buttler

In the article the effects of educational and skill mismatches are analysed. In particular it is investigated whether individuals performing jobs not matching their competences and qualifications experience the wage penalty. The theoretical background of the analysis in the assignment theory and the dataset used comes from the survey 'Labour Market Performance of the Poznan University of Economics Graduates'. The results suggest that mismatches contribute to decreased wages of the graduates and this phenomenon is still stronger in case of educational mismatches.
Author Dominik Buttler (WE / KPiPS)
Dominik Buttler,,
- Department of Labour and Social Policy
Other language title versionsCompetence and Qualification Mismatches of Poznan University of Economics Graduates
Journal seriesEdukacja Ekonomistów i Menedżerów. Problemy. Innowacje. Projekty, ISSN 1734-087X, (B 12 pkt)
Issue year2014
Vol32
Keywords in Polishniedopasowanie kwalifikacyjne, niedopasowanie kompetencyjne, okres przejściowy między kształceniem a pracą (school-to-work transition), absolwenci
Keywords in Englisheducational mismatches, skill mismatches, school-to-work transition, graduates
Abstract in PolishW artykule przeprowadzono analizę ekonomicznych skutków pionowego niedopasowania kompetencyjnego i kwalifikacyjnego, wykorzystując dane o pracujących absolwentach Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W szczególności zbadano, czy osoby, które pracowały na stanowiskach niezgodnych ze swoimi kwalifikacjami i kompetencjami, zarabiały mniej od absolwentów dobrze "dopasowanych" do zajmowanych stanowisk pracy oraz czy miało to wpływ na ocenę przydatności studiów. Teoretyczną podbudowę rozważań stanowi teoria przyporządkowania (assignment theory). Wyniki analizy sugerują występowanie negatywnego wpływu niedopasowania na wysokość wynagrodzeń absol- wentów i na ocenę przydatności studiów.
DOIDOI:10.5604/01.3001.0009.4631
URL https://eeim.kwartalnik.com.pl/resources/html/article/details?id=138785