Kredyt kupiecki w badaniach jakościowych

Dariusz Nowak , Sławomir Górczyński

The aim of the paper is to present, in the cognitive aspect, the opinions, judgements and notions of entrepreneurs regarding the financing of the current activity of the enterprise with trade credi
Author Dariusz Nowak (WZ / KZAZP)
Dariusz Nowak,,
- KZAZP
, Sławomir Górczyński (UEP)
Sławomir Górczyński,,
- Poznań University of Economics and Business
Other language title versionsTrade Credit in Qualitative Research
Journal seriesFinanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia, [Zeszyty Naukowe Uniwersytet Szczeciński. Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia], ISSN 2450-7741, e-ISSN 2300-4460, [1733-2842], (B 9 pkt)
Issue year2018
No1(91)
Keywords in PolishKredyt kupiecki, Płynność finansowa, Działalność operacyjna, Źródła finansowania
Keywords in EnglishTrade credit, Financial liquidity, Operating activities, Source of financing
Abstract in PolishCelem artykułu jest przedstawienie w aspekcie poznawczym opinii, stanowisk i poglądów przedsiębiorców dotyczących finansowania bieżącej działalności kredytem kupieckim.
DOIDOI:10.18276/frfu.2018.91-17
URL https://wnus.edu.pl/frfu/pl/issue/730/article/9610/