Nierówności dochodowe a nierównomierny rozkład kapitału ludzkiego w Unii Europejskiej

Michał Litwiński

Category of human capital remains one of the most important problems in analysing economic growth factors. Research is carried on phenomena that may influence on shaping of that resource and differences in its level. The problem the article is focused on is influence of income inequalities on unequal distribution of human capital. The aim is to verify hypothesis of positive character of that relations in the European Union member states (in the years 2001-2013). The article was based on complex review of literature and statistical analysis.
Autor Michał Litwiński (WE / KSiF)
Michał Litwiński
- Katedra Socjologii i Etyki Gospodarczej
Inne wersje tytułuIncome inequalities and unequal distribution of human capital in the European Union
Paginacja105-114
Objętość publikacji w arkuszach wydawniczych0.5
Książka Opolski Krzysztof, Górski Jarosław (red.): Strategie gospodarcze i społeczne Unii Europejskiej, 2015, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, ISBN 978-83-63856-19-9, 568 s.
Słowa kluczowe w języku polskimnierówności dochodowe, współczynnik Giniego, kapitał ludzki
URL https://www.wne.uw.edu.pl/files/4514/4403/2362/Strategie_UE_WNE_UW_2015.pdf
Językpl polski
Punktacja (całkowita)5