Doskonalenie jakości samooceny audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych

Elżbieta Szczepankiewicz , Ewelina Młodzik

Purpose - The presentation of selected aspects of the improving quality of the internal audit in the public finance sector units. Design/methodology/approach - Applied research methods: analysis of literature, surveys carried out in the public finance sector units, analysis of results and conclusion. Findings - The article presents the results of the surveys that were carried out in selected public finance sector units in Greater Poland Voivodeship in 2016. Originality/value - The article presents the issues concerning of the need to improve the quality of the internal audit on the basis of the opinion of management of the public finance sector units.
Author Elżbieta Szczepankiewicz (WZ / KR)
Elżbieta Szczepankiewicz,,
- Department of Accounting
, Ewelina Młodzik - Szczecin University (USz)
Ewelina Młodzik,,
Other language title versionsThe Improving the Quality of the Self-Assessment of the Internal Audit in the Public Finance Sector Units
Journal seriesFinanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia, [Zeszyty Naukowe Uniwersytet Szczeciński. Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia], ISSN 2450-7741, e-ISSN 2300-4460, [1733-2842], (B 9 pkt)
Issue year2016
No6 (84), Cz. 1
Keywords in Polishaudyt wewnętrzny, samoocena, jakość audytu wewnętrznego
Keywords in Englishinternal audit, self-assessment, quality of internal audit
Abstract in PolishCel - Prezentacja wybranych aspektów doskonalenia jakości funkcjonowania audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. Metodologia badania - Przyjęte metody badań: analiza literatury, badania ankietowe w jednostkach sektora finansów publicznych, analiza wyników i wnioskowanie. Wynik - W artykule zaprezentowano wyniki badań ankietowych, które przeprowadzono w wybranych jednostkach sektora finansów publicznych w województwie wielkopolskim w 2016 roku. Oryginalność/wartość - Zaprezentowano zagadnienia dotyczące potrzeby doskonalenia jakości audytu wewnętrznego na podstawie opinii kierownictwa jednostek sektora finansów publicznych.
DOIDOI:10.18276/frfu.2016.84/1-12
URL http://wneiz.pl/nauka_wneiz/frfu/84-2016/FRFU-84-cz1-139.pdf
ScoreMinisterial score = 9.0, 12-12-2019, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 9.0, 12-12-2019, ArticleFromJournal