Kształtowanie relacji z nabywcami instytucjonalnymi na rynkach zagranicznych a wyniki przedsiębiorstwa

Łukasz Małys

Today, the increasing importance of cooperation between companies and other entities in the business environment can be observed. This is evident both in research and business practice. This paper presents an attempt to classify the various ties of a company on the basis of a relationship strength index. As part of the empirical analysis, the results of companies which develop relationships of different strengths with institutional buyers in foreign markets were compared.
Author Łukasz Małys (WGM / KMM)
Łukasz Małys,,
- Department of International Marketing
Other language title versionsThe Development of Business Relationships with Institutional Purchasers in Foreign Markets and Company Performance
Journal seriesStudia Oeconomica Posnaniensia, ISSN 2300-5254, e-ISSN 2449-9099, (B 10 pkt)
Issue year2014
Vol2
Keywords in Polishrelacje biznesowe, siła relacji biznesowych, rynek B2B, biznes międzynarodowy
Keywords in Englishbusiness relationships, strength of business relationships, B2B market, international business
Abstract in PolishWspółcześnie obserwuje się wzrastające znaczenie współpracy przedsiębiorstw z podmiotami otoczenia. Jest to widoczne zarówno w problematyce badawczej, jak i praktyce biznesowej. Artykuł prezentuje próbę klasyfikacji rozmaitych związków przedsiębiorstwa na podstawie wskaźnika, jakim jest siła relacji biznesowych. W ramach analizy empirycznej porównane zostały wyniki przedsiębiorstw rozwijających na rynkach zagranicznych relacje z nabywcami instytucjonalnymi, które charakteryzują się różną siłą.
URL http://www.soep.ue.poznan.pl/jdownloads/Wszystkie%20numery/Rok%202014/07_malys.pdf
File
SOEP_07_malys.pdf 1.72 MB