Problem przetrwania w teorii i praktyce zarządzania współczesnymi przedsiębiorstwami

Hanna Nowak

The aim of the article is to present the problem of company survival and to establish its place in management sciences. T he most common approach in this field of investigation is connected with organizational and management theory, which considers mainly internal factors (e.g. entrepreneurial abilities and resources), but also factors in the external environment. I n this article an institutional approach is proposed to study the problem of survival, including primarily factors related to the education and social environment.
Author Hanna Nowak (WZ / KM)
Hanna Nowak,,
- Department of Microeconomics
Other language title versionsThe Problem of Survival in the Theory and Practice of Managing Contemporary Enterprises
Journal seriesActa Universitatis Nicolai Copernici ZARZĄDZANIE, ISSN 1689-8966, e-ISSN 2450-7040, (B 5 pkt)
Issue year2015
Vol42
Keywords in PolishBankructwo, Edukacja, Praktyka zarządzania, Zarządzanie
Keywords in EnglishBankruptcy, Education, Management practice, Management
Abstract in PolishW artykule poruszono zagadnienie przetrwania przedsiębiorstw oraz podjęto próbę odnalezienia miejsca tej problematyki w kontekście nauk o zarządzaniu. Wykazano brak jednolitej koncepcji dotyczącej zdolności przedsiębiorstw do przetrwania i różnorodność podejść do identyfikacji czynników przetrwania głównie w sferze wewnętrznej, ale także w otoczeniu przedsiębiorstwa. Z wrócono uwagę na konieczność uwzględnienia w problematyce przetrwania przedsiębiorstw czynników instytucjonalnych, w tym przede wszystkim związanych z edukacją i otoczeniem społecznym.
URL http://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/AUNC_ZARZ/article/view/AUNC_ZARZ.2015.019/7317
ScoreMinisterial score = 5.0, 30-12-2019, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 5.0, 30-12-2019, ArticleFromJournal