Speculation on currency derivatives – the case of option and futures contract on Polish market

Aleksandra Rutkowska , Jakub Morkowski

The aim of the paper is to present the investment possibilities of currency derivatives. For analysis we choose option and future contracts in order to check whether derivatives with symmetrical or asymmetrical risk profiles are more effective in terms of profits. The study was carried out for 5 currency pairs EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN, CHF/PLN and JPY/PLN. To predict currencies’ market moves, we use two approach: technical analysis (TA) and neural network (NN). The strategies are tested using the one month for out-of-sample testing.
Autor Aleksandra Rutkowska (WIiGE / KMS)
Aleksandra Rutkowska
- Katedra Matematyki Stosowanej
, Jakub Morkowski (WIiGE / KMS)