Techniki eksploracji procesów biznesowych źródłem uzyskiwania przewagi konkurencyjnej dla dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw

Karol Fabisz , Wioletta Sokołowska

The main aim of this article is to present the potential and possibilities of using process mining techniques in order to recommend and improve business processes realized in enterprises. Process mining methods allow for the analysis of business processes based on event logs to overcome the gap between the traditional approach to process modeling and their real life execution. On the booming enterprise market the ability to quickly analyze and constantly improve processes is a starting point for gaining advantages over competitors. Thus, process mining techniques may bring additional value to every business.
Author Karol Fabisz (UEP)
Karol Fabisz,,
- Poznań University of Economics and Business
, Wioletta Sokołowska (UEP)
Wioletta Sokołowska,,
- Poznań University of Economics and Business
Other language title versionsProcess Mining Techniques as a Source of Building Competitive Advantage on an Enterprise Market
Journal seriesStudia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ISSN 2083-8611, (B 10 pkt)
Issue year2015
Keywords in Polish eksploracja procesów biznesowych, odkrywanie mapy procesu, jako ść danych, zarz ą dzanie procesami biznesowymi
Keywords in Englishprocess mining, process discovery, business process management
Abstract in PolishGłównym celem artykułu jest przedstawienie potencjału i możliwości wykorzystania technik eksploracji procesów biznesowych do rekomendowania i usprawniania procesów realizowanych w przedsiębiorstwach. Techniki eksploracji procesów pozwalają zniwelować lukę pomiędzy wyobrażeniem, jak dany proces powinien wyglądać a tym, jak on wygląda w rzeczywistości. Na dynamicznie rozwijającym się rynku przedsiębiorstw przewagę konkurencyjną zdobywa ta firma, która szybciej jest w stanie przeanalizować i usprawnić swoje procesy. Umiejętne wykorzystanie technik eksploracji procesów może stanowić o takiej przewadze.
URL https://www.ue.katowice.pl/fileadmin/user_upload/wydawnictwo/SE_Artyku%C5%82y_231_250/SE_243/05.pdf
ScoreMinisterial score = 10.0, 31-03-2019, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 10.0, 31-03-2019, ArticleFromJournal