Ubezpieczenia w zarządzaniu ryzykiem gospodarowania mieniem komunalnym

Bartosz Edwarczyk

Funkcjonowanie organizacji stanowi złożony proces zarządzania. W drodze ewolucji nauki zarządzania wyodrębniono w ramach tego procesu, m.in. zarządzanie ryzykiem, wspierając wykorzystanie szans oraz ograniczenie zagrożeń jednostki. Zarządzanie ryzykiem zajmuje szczególną rolę w gospodarowaniu zasobami organizacji (ludzkimi, finansowymi, rzeczowymi itd.), bowiem to w przypadku postępowania i oddziaływania na zasoby istnieje prawdopodobieństwo zmaterializowania się ryzyka. Celem artykułu jest przedstawienie istoty ubezpieczenia mienia i odpowiedzialności cywilnej w zarządzaniu ryzykiem procesu gospodarowania mieniem komunalnym, w szczególności w zakresie aspektu postępowania wobec ryzyka (przeniesienie ryzyka) oraz sformułowanie kluczowych korzyści ubezpieczenia mienia w zarządzaniu ryzykiem operacyjnym w obszarze gospodarowania mieniem komunalnym. Autor zwraca również uwagę na proces zarządzania ryzykiem w samorządzie gminnym, podkreślając znaczenie właściwej organizacji i koordynacji systemu ubezpieczeń w jednostce, osiągając w sposób sprawny i efektywny zamierzone rezultaty procesu zarządzania ryzykiem. Metody badawcze zastosowane przez autora artykułu obejmowały analizę polskiej legislacji oraz wytycznych, komunikatów, informacji itp., opublikowanych w odniesieniu do działalności sektora publicznego. Przegląd prawnych regulacji uzupełniono o studia literaturowe. Elementem wzbogacającym merytoryczną wartość artykułu jest analiza przypadku gminnego samorządu z wykorzystaniem analizy statystycznej.
Author Bartosz Edwarczyk (UEP)
Bartosz Edwarczyk,,
- Poznań University of Economics and Business
Book Tworek Piotr, Myrczek Józef (eds.): Public risk management. T. 2. Wybrane zagadnienia, Prace Naukowe - Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, 2016, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ISBN 978-83-7875-331-5, 210 p.
Keywords in Polishmienie komunalne, ryzyko, zarządzanie ryzykiem, ubezpieczenie
ScoreMinisterial score = 5.0, 26-10-2018, BookChapterNotSeriesNotMainLanguages