Czy przedsiębiorczy skuteczniej uczą przedsiębiorczości?

Beata Stępień

The aim of the article is to answer the question to what extent the in- dividual features of an academic teacher and his practical business experience are important in the reception of program content related to entrepreneurship and to what extent they are able to influence the initiation and development of entrepreneurial attitudes among students.
Author Beata Stępień (WGM / KZM)
Beata Stępień,,
- Department of International Management
Other language title versionsDo Entrepreneurs Teach Entrepreneurship More Effectively?
Journal seriesHoryzonty Wychowania, ISSN 1643-9171, e-ISSN 2391-9485, (B 13 pkt)
Issue year2018
Vol17
Keywords in Polishprzedsiębiorczość, nauczanie przedsiębiorczości cechy osobowości przedsiębiorcy, cechy osobowości nauczyciela przedsiębiorczości
Keywords in Englishcompetences of entrepreneurship teacher, personality traits of entrepreneurship teacher, entrepreneurship education, entrepreneurship
Abstract in PolishCelem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, na ile osobnicze cechy na- uczyciela akademickiego i jego praktyczne doświadczenie w działalności gospodarczej są istotne w odbiorze treści programowych związanych z przedsiębiorczością i w jakim stopniu są w stanie wpłynąć na inicjację i rozwój postaw przedsiębiorczych wśród studentów.
DOIDOI:10.17399/HW.2018.174116
URL https://horyzonty.ignatianum.edu.pl/index.php/HW/article/view/1500/1467