Wybory strategiczne przedsiębiorstw w kontekście rozwoju potencjału innowacyjności

Piotr Bartkowiak , Jacek Jóźwiak

The subject of reflections presented in the article is the issue of strategic choices made by companies for strengthening the innovation potential. Brief analysis of the importance of innovation and companies development issue are the starting points of the article. The core part of the article presents a case study demonstrating the fusion of military industry companies in Poland. One of the most important purpose of this project was creating resources which were necessary to improve effectivity of weapon's designing processes and effectivity of introducing innovate military products to military market. Concluding part of the article shows benefits that the integration brought to companies.
Author Piotr Bartkowiak (WZ / KIiN)
Piotr Bartkowiak,,
- Department of Investment and Real Estate
, Jacek Jóźwiak - Mesko SA Skarżysko-Kamienna
Jacek Jóźwiak,,
Other language title versionsStrategic choices of companies in the context of development of innovation potential
Journal seriesStudia i Prace Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, ISSN 2080-4881, e-ISSN 2300-4096, (B 9 pkt)
Issue year2017
No48/3
Keywords in Polishinnowacje, potencjał innowacyjności, wybory strategiczne, fuzja przedsiębiorstw
Keywords in Englishinnovations, potential for innovation, strategic choices, merger of enterprises
Abstract in PolishRozważania zaprezentowane w opracowaniu dotyczą problematyki wyborów strategicznych przedsiębiorstw, podejmowanych w praktyce dla umacniania potencjału innowacyjności. Punktem wyjścia jest syntetyczne omówienie znaczenia innowacji oraz zagadnienia rozwoju przedsiębiorstw. W zasadniczej części artykułu przedstawiono natomiast studium przypadku, ukazujące fuzję przedsiębiorstw branży zbrojeniowej w Polsce. Jednym z najważniejszych celów tego przedsięwzięcia było zbudowanie zasobów niezbędnych dla poprawy efektywności procesów projektowania i wprowadzenia na rynek uzbrojenia innowacyjnych wyrobów militarnych. W podsumowaniu przedstawiono korzyści, jakie przyniosła integracja tych przedsiębiorstw.
DOIDOI:10.18276/sip.2017.48/3-23
URL https://wnus.edu.pl/sip/pl/issue/367/article/6163/