Logistics Clusters: Origins, Formation and Economic Effects

Waldemar W. Budner

The beginnings of the cluster‘s concept go back to neoclassical economics. These were the studies of A. Marshall, which 100 years later formulated in the general theory of M. Porter. Nowadays, the dynamic development of the logistics services market has resulted in the concentration of enterprises from the TSL sector. Logistic clusters have become a new element of the economic landscape of many countries. The purpose of the work is to present the concept of a logistics cluster, conditions of emergence, location factors and the economic consequences of their operation. It follows from the considerations that logistic clusters play an important role in improving the competitiveness of enterprises and the economy.
Autor Waldemar W. Budner (WGM / KLM)
Waldemar W. Budner
- Katedra Logistyki Międzynarodowej
Paginacja113-123
Objętość publikacji w arkuszach wydawniczych0.5
Książka Iliev Plamen, Kalinkov Konstantin, Stoyanov Stoyan, Kalchev Rumen, Yovkova Yordanka , Maksimov Sergei , Zhelev Ivan, Yovchev Ivan, Chaparov Bozhidar, Todor Raychev, Antonova Katya , Kostov Ivo, Gospodinova Anna , Hristova Sevdalina, Ivanova Milena , Antonova Vanya , Palicki Sławomir, Rącka Izabela (red.): Stroitelno predpriemačestvo i nedvižima sobstvenost. , Stroitelno predpriemačestvo i nedvižima sobstvenost : Construction Entrepreneurship and Real Property, 2018, Ikonomičeski Universitet , 336 s.
Słowa kluczowe w języku polskimklastry logistyczne, czynniki lokalizacji warunki rozwoju
Słowa kluczowe w języku angielskimlogistics clusters, location factors, development conditions
URL https://www.ceeol.com/search/chapter-detail?id=721711
Języken angielski