Perspektywy dla rynku ubezpieczeń samochodów zabytkowych w Polsce

Sergiusz Lenhardt

The article was devoted to the topic of classic car insurance market in Poland and its coming perspectives for growth. Particular attention was dedicated to terms with classic cars AC insurance, like service availability, valuation matters and liquidation of damages. The aim of the article was to investigate by analyzing foreign insurers' offers and available domestic materials, expected development directions of classic car insurance products in Poland. The paper consists of three main parts: the initial one in which there is described a present situation in Poland, the second with coming perspectives and the third about foreign solutions' analysis.
Author Sergiusz Lenhardt (UEP)
Sergiusz Lenhardt,,
- Poznań University of Economics and Business
Other language title versionsPerspectives for the Classic Cars Insurance Market in Poland
Journal seriesPrace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego We Wrocławiu, ISSN 1899-3192, e-ISSN 2392-0041, [0324-8445], (B 10 pkt)
Issue year2016
Keywords in Polishpojazd zabytkowy, ubezpieczenie AC, wycena pojazdu
Keywords in Englishclassic car, classic car insurance, car valuation
Abstract in PolishNiniejszy artykuł poświęcony został zagadnieniu ubezpieczeń przeznaczonych dla samochodów zabytkowych. Szczególną uwagę zwraca się w nim na problematykę związaną z ubezpieczeniem AC tego rodzaju pojazdu, tj. dostępność usługi, kwestia wyceny i likwidacji szkody. Celem artykułu było zbadanie poprzez analizę ofert ubezpieczycieli zagranicznych oraz dostępnych materiałów krajowych przewidywanych kierunków rozwoju produktów ubezpieczeń samochodów zabytkowych w Polsce. Artykuł składa się z trzech części, tj. przedstawienia obecnej sytuacji w Polsce, antycypacji perspektyw oraz analizy rozwiązań zagranicznych.
DOIDOI:10.15611/pn.2016.415.13
URL http://www.dbc.wroc.pl/publication/36680
ScoreMinisterial score = 10.0, 31-03-2019, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 10.0, 31-03-2019, ArticleFromJournal