Gry strategiczne w edukacji przedsiębiorczej

Aleksandra Gaweł

In a knowledge-based economy training supporting the development of human capital has became of the greatest importance. Strategic management games appear to be a promising training method. The players put themselves in the position of business managers in various aspects of company management. Their task is to make decisions within their area of competence, for example production, marketing, finance or human resource management. Strategic games are able to develop such skills as team-work, decision-making ability or analytical skills. To fulfil the scenario of the game should be comprehensive and clear and should reflect the business reality.
Author Aleksandra Gaweł (WGM / KKM)
Aleksandra Gaweł,,
- Department of International Competitiveness
Other language title versionsStrategic Games in Entrepreneurial Education
Journal seriesHoryzonty Wychowania, ISSN 1643-9171, e-ISSN 2391-9485, (B 13 pkt)
Issue year2014
Vol13
Keywords in Polishedukacja przedsiębiorcza, strategiczne gry zarządcze
Abstract in PolishW gospodarce opartej na wiedzy szczególnego znaczenia nabierają szkolenia przyczyniające się do rozwoju kapitału ludzkiego. Jedną z metod dydaktycznych szczególnie obiecujących w edukacji przedsiębiorczej są strategiczne gry zarządcze. Szkolenie z wykorzystaniem tej metody polega na tym, że osoby szkolone prowadzą wirtualne przedsiębiorstwo, podejmując w kolejnych rundach decyzje związane z wieloma aspektami prowadzenia firmy, takimi jak produkcja, marketing, finanse czy zarządzanie zasobami ludzkimi. Gry strategiczne są w stanie rozwijać takie umiejętności jak praca zespołowa, zdolność do podejmowania decyzji czy umiejętności analityczne. Aby się tak jednak stało, konieczny jest spójny, jasny i odzwierciedlający rzeczywistość gospodarczą scenariusz gry.
URL https://horyzonty.ignatianum.edu.pl/index.php/HW/article/view/180/159
ScoreMinisterial score = 7.0, 10-11-2019, ArticleFromJournal