Zorientowana behawioralna wartość bieżąca portfela dwuskładnikowego - studium przypadku

Krzysztof Piasecki , Anna Łyczkowska-Hanćkowiak

The subject of considerations is Piasecki’s behavioural present value (BPV), which describes the influence of selected behavioural factors on the imprecise evaluation of present value. The original formal model of BPV was a fuzzy number. Łyczkowska--Hanćkowiak has proposed and justified the designation of BPV orientation. In this way BPV was represented by ordered fuzzy number. The main purpose of this work is to designate the oriented BPV of two-assets portfolio. Obtained results are generalized to the case of multi-assets portfolio.
Author Krzysztof Piasecki (WZ / KIiN)
Krzysztof Piasecki,,
- Department of Investment and Real Estate
, Anna Łyczkowska-Hanćkowiak - Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Anna Łyczkowska-Hanćkowiak,,
Journal seriesStudia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ISSN 2083-8611, (B 10 pkt)
Issue year2018
Keywords in Polishbehawioralne finanse, wartość bieżąca, skierowana liczba rozmyta
Keywords in Englishbehavioural finance, present value, ordered fuzzy number
Abstract in PolishPrzedmiotem rozważań jest wprowadzona przez Piaseckiego behawioralna wartość bieżąca (BPV) odzwierciedlająca wpływ wybranych czynników behawioralnychna nieprecyzyjną ocenę wartości bieżącej. Pierwotnym modelem formalnym BPV była liczba rozmyta. Łyczkowska-Hanćkowiak zaproponowała i uzasadniła nadanie BPV orientacji. W ten sposób BPV została reprezentowana za pomocą skierowanych liczb rozmytych. Głównym celem tej pracy jest wyznaczenie zorientowanej BPV dwuskładnikowego portfela. Uzyskany wynik został uogólniony do przypadku portfela wieloskładnikowego.
URL https://www.ue.katowice.pl/fileadmin/user_upload/wydawnictwo/SE_Artyku%C5%82y_341_360/SE_353/03.pdf
ScoreMinisterial score = 10.0, 12-03-2020, ArticleFromJournal