Overview of Intelligent Solutions Relating to Special Cargoes

Karolina Wiszumirska , Marta Biegańska , Sebastian Kroczek , Michał Walenciak

:The processes of goods distribution becoming more complicated in terms of combining transport means increase the amount of exposures affecting the load, forcing better protection of cargo and unit packaging against damage or loss. Developments in packaging industry addresses these challenges and the resulting modern solutions, for example, various smart packaging are an important contribution to limiting the exposures and losses of goods during transport and storage. The aim of the article is to present the possibilities of securing transport of valuable and demanding industrial cargo using active and intelligent packaging systems, showing the examples of solutions used in the industry. The authors also aimed to propose directions of packaging functionality development, that from their point of view, are important in industrial product supply chains. The scope of the article includes an overview of solutions for shock and heel indicators, moisture indicators and absorbers, time-temperature indicators that are available on the market.
Author Karolina Wiszumirska (WT / KTiEPP)
Karolina Wiszumirska,,
- Department of Industrial Products and Ecology
, Marta Biegańska (WT / KTiEPP)
Marta Biegańska,,
- Department of Industrial Products and Ecology
, Sebastian Kroczek - Poznan School of Logistics
Sebastian Kroczek,,
, Michał Walenciak
Michał Walenciak,,
Other language title versionsPrzegląd inteligentnych rozwiązań opakowaniowych ładunków specjalnych
Book Wojciechowska Patrycja, Michocka Katarzyna (eds.): Current Trends in Quality Science - Quality and Innovation of Non-Food Products, 2019, Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy, ISBN 978-83-7789-589-4, 200 p.
Keywords in Polishopakowania inteligentne, systemy inteligentne, opakowania aktywne, ładunki specjalne, jakość i bezpieczeństwo ładunków
Keywords in Englishintelligent packaging, intelligent systems, active packaging, special cargoes, quality and safety of loads
Abstract in PolishCoraz bardziej skomplikowane pod względem łączenia środków transportu procesy dystrybucji towarów powodują zwiększenie ilości narażeń działających na ładunek wymuszając zastosowanie lepszej ochrony ładunku i opakowania jednostkowego przed uszkodzeniem lub stratą. Rozwój branży opakowaniowej odpowiada na te wyzwania, a wynikające z nich nowoczesne rozwiązania, na przykład, inteligentne opakowania i systemy stanowią ważny wkład w ograniczenie narażenia i strat towarów podczas transportu i przechowywania. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości zabezpieczenia ładunków w transporcie cennych i wymagających ładunków przemysłowych przy użyciu systemów aktywnych i inteligentnych poszerzone o przykłady rozwiązań wykorzystywanych w przemyśle, oraz zaproponowanie kierunków rozwoju funkcjonalności opakowań w łańcuchach dostaw wyrobów przemysłowych. Autorzy starali się również zaproponować kierunki rozwoju funkcjonalności opakowań, które z ich punktu widzenia są ważne w łańcuchach dostaw produktów przemysłowych. Zakres artykułu obejmuje przegląd rozwiązań w zakresie wskaźników wstrząsów i przechyłu ładunku, wskaźników i adsorberów wilgoci, wskaźników czasu i temperatury dostępnych na rynku.
Languageen angielski
Score sourcepublisherList