Kwaśne deszcze i ich skutki (cz. 1)

Zenon Foltynowicz , Florian Domka , Leszek Wachowski

One of the first environmental problems, which was initially local, but over time has become global, is the phenomenon of acid atmospheric precipitation, commonly called acid rain. It generates a number of negative ecological effects and subsequent massive material loss. Being a global problem, it requires close international co-operation in order to limit and overcome it.
Author Zenon Foltynowicz (WT / KTiEPP)
Zenon Foltynowicz,,
- Department of Industrial Products and Ecology
, Florian Domka - Adam Mickiewicz University (UAM)
Florian Domka,,
, Leszek Wachowski - University Adam Mickiewicz in Poznań
Leszek Wachowski,,
Other language title versionsAcid Rain and Its Consequences (Part 1)
Journal seriesLogistyka Odzysku, ISSN 2083-6422, (B 6 pkt)
Issue year2014
Vol10
Keywords in Polishkwaśne deszcze, problemy środowiskowe, skutki
Abstract in PolishJednym z pierwszych problemów środowiskowych, które początkowo z lokalnego przybrały z czasem charakter globalny jest zjawisko kwaśnego opadu atmosferycznego, zwanego potocznie kwaśnym deszczem. Generuje on szereg negatywnych skutków ekologicznych i wynikających z nich ogromnych strat materialnych. Stanowiąc problem globalny wymaga ścisłej międzynarodowej współpracy dla jego ograniczenia i przezwyciężenia.
ScoreMinisterial score = 2.0, 17-12-2019, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 6.0, 17-12-2019, ArticleFromJournal