Academic Teachers’ Professional Identity in Poland in the Period of Changes

Aldona Andrzejczak

Against the background of a brief overview of the most important changes in higher education in Poland, which significantly influenced the position of academic teachers, we have made an attempt to answer the question pertaining to the ideas and preferences academic teachers associated with their profession in this difficult time have. The research was based on the selected results of the survey of the professional identity of academic teachers at the Poznań University of Economics and Business (PUE&B) in 2013. We compared the teachers’ beliefs concerning the main role of a university and their declared preferences regarding their professional role according to the position at the university. The results reveal signs of crisis of professional identity of academic teachers, which affects the ability to meet the expectations of students in economics and business.
Autor Aldona Andrzejczak (WE / KEiRK)
Aldona Andrzejczak
- Katedra Edukacji i Rozwoju Kadr
Tytuł czasopisma/serii21st Century Academic Forum Conference at Harvard, ISSN 2330-1236, (0 pkt)