Wpływ zmienności kursu walutowego na strukturę napływu kapitału. Implikacje dla Polski

Michał Brzozowski , Paweł Śliwiński , Grzegorz Tchorek

W opracowaniu podjęto problematykę oceny czynników napływ kapitału w czterech formach tj. bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), portfelowego kapitału dłużnego i udziałowego, kapitału bankowego oraz BIZ w podziale na sektory. Zaprezentowano dotychczasowe wyniki badań w tym obszarze. Przeprowadzono własną analizę empiryczną w której wyznaczenia czynników napływu kapitału dokonano integrując makroekonomiczne podejście typu push - pull i portfelowe ujęcie kapitałowe odnoszące się do czynników ryzyka, dochodu i barier w mobilności kapitału. Oceny determinant mobilności kapitału dokonano na podstawie obserwacji rocznych napływów brutto w grupie 27 gospodarek rozwijających się i 20 rozwiniętych w okresie 1996-2011.
Author Michał Brzozowski - Uniwersytet Warszawski
Michał Brzozowski,,
, Paweł Śliwiński (WGM / KFM)
Paweł Śliwiński,,