Comparison of antioxidant activity and efficiency of preservative system of eco creams

Katarzyna Pawlak-Lemańska , Edyta Nitka , Daniela Gwiazdowska

Abstract

Wstęp. Ostatnie odkrycia naukowe zwracają uwagę konsumentów na pojęcie "naturalności". Naturalne ekstrakty roślinne, bogate w witaminy i związki polifenolowe są dobrymi przeciwutleniaczami, które mogą być dodawane do emulsji kosmetycznych w celu przedłużenia ich stabilności oraz ograniczeniu zanieczyszczeń mikrobiologicznych. W związku z tym, wiele firm kosmetycznych rozpoczęło produkcję ekokosmetyków oraz stosowanie naturalnych ekstraktów roślinnych jako dodatków. Cel. Celem badania była ocena jakości ekologicznych kremów do twarzy zawierających tylko naturalne ekstrakty roślinne (marchew, pomidor i granat) i porównanie jej do kremów zadeklarowanych na opakowaniu jako "naturalne" i zawierających sztuczne konserwanty. Oba kremy wyprodukowane były przez tego samego producenta. Metody. Do oceny jakości kremów podczas miesięcznego przechowywania w warunkach konsumenckich wykorzystano następujące parametry jakościowe: aktywność przeciwutleniającą, stopień utlenienia lipidów oraz ocenę czystości mikrobiologicznej. Wyniki. Na podstawie wartości TEAC stwierdzono znaczące różnice w aktywności przeciwutleniającej badanych kremów z różnymi dodatkami ekstraktów roślinnych. Wartości TEAC kremów przechowywanych w porównaniu z kremami świeżymi obniżyły się o 10-40% w zależności od rodzaju dodanego ekstraktu roślinnego. Po 28 dniach przechowywania w temperaturze pokojowej we wszystkich ekologicznych kremach stopień utlenienia lipidów znacząco wzrósł. Testy konserwacji dla badanych kremów wskazują na różną wydajność naturalnych ekstraktów roślinnych dodawanych do kremów jako konserwantów.
Author Katarzyna Pawlak-Lemańska (WT / KTiAI)
Katarzyna Pawlak-Lemańska,,
- Department of Technology and Instrumental Analysis
, Edyta Nitka (WT / KPPJ)
Edyta Nitka,,
- Department of Natural Science and Quality Assurance
, Daniela Gwiazdowska (WT / KPPJ)
Daniela Gwiazdowska,,
- Department of Natural Science and Quality Assurance
Other language title versionsPorównanie właściwości przeciwutleniających i skuteczności konserwacji kremów ekologicznych
Journal seriesPolish Journal of Cosmetology, ISSN 1731-0083, (B 7 pkt)
Issue year2016
Vol19
No3
Pages245-249
Publication size in sheets0.5
Keywords in Polishnaturalne ekstrakty roślinne, ekologiczne kremy, aktywność przeciwutleniająca, test konserwacji
Keywords in Englishplant natural extracts, eco creams, antioxidant activity, challenge test
Languageen angielski
Score (nominal)7
Score sourcejournalList
ScoreMinisterial score = 7.0, 13-12-2019, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 7.0, 13-12-2019, ArticleFromJournal
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?