Rola rachunkowości w społecznej gospodarce rynkowej

Ewelina Ginalska

Purpose - the purpose of this article is to present a role of accounting in social market economy in the background of terms and postulates social market economy. Design/Methodology/approach - the purpose has been achieved by the use of descriptive method of analysis. Findings - Social Responsibility Accounting participate in achieving postulates social market economy. That causes changing or stretching a research area of accounting. The accounting should supply information on different nature, both quantitative and qualitative. Originality/value - the article is a collection of terms and postulates social market economy. It also informs what kind of tasks of social market economy are completed by accounting.
Author Ewelina Ginalska (WZ / KR)
Ewelina Ginalska,,
- Department of Accounting
Other language title versionsThe Role of Accounting in Social Market
Journal seriesZeszyty Naukowe Uniwersytet Szczeciński. Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia, [Zeszyty Naukowe Uniwersytet Szczeciński. Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia], ISSN 2450-7741, e-ISSN 2300-4460, [1733-2842], (B 9 pkt)
Issue year2014
Keywords in Polishrola rachunkowości, rachunkowość odpowiedzialności społecznej, społeczna gospodarka rynkowa
Keywords in Englishrole of the accounting, social responsibility accounting, social market economy
Abstract in PolishCel - celem artykułu jest przedstawienie roli rachunkowości w społecznej gospodarce rynkowej, w tle występujących w literaturze przedmiotu terminów i założeń społecznej gospodarki rynkowej. Metodologia badania - cel został zrealizowany poprzez wykorzystanie metody analizy opisowej. Wynik - rachunkowość odpowiedzialności społecznej bierze czynny udział w wypełnianiu założeń społecznej gospodarki rynkowej, rozszerzając przy tym obszar zainteresowań rachunkowości oraz dostarczając informacji o zróżnicowanym charakterze. Oryginalność/Wartość - artykuł stanowi zbiór terminów i założeń związanych ze społeczną gospodarką rynkową. W sposób opisowy wskazuje poszczególne zadania stanowiące wyzwanie dla rachunkowości w wypełnianiu założeń społecznej gospodarki rynkowej.
URL http://wneiz.pl/nauka_wneiz/frfu/69-2014/FRFU-69-37.pdf
ScoreMinisterial score = 7.0, 20-03-2020, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 9.0, 20-03-2020, ArticleFromJournal
Additional fields