New method of approximation any oriented fuzzy number by trapezoidal one

Krzysztof Piasecki , Anna Łyczkowska-Hanćkowiak

n/a
Author Krzysztof Piasecki (WZ / KIiN)
Krzysztof Piasecki,,
- Department of Investment and Real Estate
, Anna Łyczkowska-Hanćkowiak - Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Anna Łyczkowska-Hanćkowiak,,
Book Szkutnik Włodzimierz, Sączewska-Piotrowska Anna, Hadaś-Dyduch Monika, Acedański Jan (eds.): 13th International Scientific Conference “Analysis of International Relations 2020. Methods and Models of Regional Development. Winter Edition”. Conference Proceedings, 2020, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ISBN 978-83-7875-606-4, [978-83-7875-605-7], 259 p.
Keywords in Polishskierowane liczby rozmyte, aproksymacja, wieloznaczność informacji, nierozroznialnosć informacji
Keywords in Englishoriented fuzzy numbers, approximation, information ambiguity, information indistinctness
Languageen angielski
Score sourcepublisherList