Bleached microsphere as an active ingredient of cosmetic scrub creams

Monika Swat , Ryszard Zieliński

This paper presents results of our experimental studies on the bleaching of microsphere particles, which is a waste in the process of producing energy in coal-fired power plants. Discoloration of the technical microsphere was carried out by oxidation in an acidic medium. We present also the possibilities of using this waste in cosmetic products with the use of its peeling properties. We show the results of sensory tests of softening cosmetic cream for care of heels containing urea and bleached microsphere as an active ingredient responsible for scrubbing corneum epidermis. On the basis of sensoric and consumer research carried out, the use of bleached microsphere as an active ingredient of cosmetic peeling creams has been demonstrated.
Author Monika Swat (UEP)
Monika Swat,,
- Poznań University of Economics and Business
, Ryszard Zieliński (WT / KTiAI)
Ryszard Zieliński,,
- Department of Technology and Instrumental Analysis
Other language title versionsWybielona mikrosfera jako składnik aktywny kosmetycznych kremów peelingujących
Journal seriesTowaroznawcze Problemy Jakości. Polish Journal of Commodity Science, ISSN 1733-747X, (0 pkt)
Issue year2019
No3(60)
Keywords in Polishwybielona cenosfera, kosmetyczne kremy do peelingu
Keywords in Englishbleached microsphere, cosmetic scrub creams
Abstract in PolishW niniejszej pracy przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych dotyczące wybielania cząstek mikrosfery, która stanowi odpad w procesie wytwarzania energii w elektrowniach węglowych. Odbarwienie mikrosfery technicznej zrealizowano na drodze utleniania w środowisku kwaśnym. W pracy przedstawiono także możliwości zastosowania tego odpadu w wyrobach kosmetycznych z wykorzystaniem jego właściwości peelingujących. Zaprezentowano wyniki badań sensorycznych zmiękczającego kremu kosmetycznego do pielęgnacji pięt zawierającego mocznik oraz wybieloną mikrosferę jako składnik aktywny odpowiedzialny za ścieranie zrogowaciałego naskórka. Na podstawie przeprowadzonych badań sensorycznych oraz konsumenckich wykazano przydatność wybielonej mikrosfery jako składnika aktywnego kosmetycznych kremów peelingujących.
URL http://www.tpj.uniwersytetradom.pl/index.php/en/number-tpj/219-2019/issue-3-60-2019/800-bleached-microsphere-as-an-active-ingredient-of-cosmetic-scrub-creams
Languageen angielski
ScoreMinisterial score = 5.0, 17-04-2020, ArticleFromJournal