Economic Risk vs Tourism Sector Development - an Example of Tour Operator Enterprises

Piotr Bober , Barbara Bodył

Economic risk is an integral part of the business activity of each enterprise. In extreme cases, the risk taken has an impact on decisions of suspending business activity, liquidation, or the bankruptcy of companies. The aim of the article is to highlight the problems surrounding the risk connected with business activity in the tourism sector and to outline the structure of tour operators and travel agents against bankruptcies in Poland. In the first part of this study, the authors presented general issues concerning the significance of the tourism sector for the whole economy. Following that, the risks connected with business activity in the tourism sector were discussed. Among the last paragraphs of the study, a synthetic analysis was performed on tour operators and travel agents that were struck off the list of CEOTiPT, while taking into consideration the causes of that.
Author Piotr Bober (WZ / KZAZP)
Piotr Bober,,
- KZAZP
, Barbara Bodył (UEP)
Barbara Bodył,,
- Poznań University of Economics and Business
Other language title versionsRyzyko gospodarcze a rozwój sektora turystycznego na przykładzie touroperatorów
Journal seriesZeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, ISSN 1426-9724, (B 8 pkt)
Issue year2016
Vol66
Keywords in Polishryzyko gospodarcze, touroperator, sektor turystyczny
Keywords in Englisheconomic risk, tour operator, tourism sector
Abstract in PolishRyzyko gospodarcze jest na stałe wpisane w funkcjonowanie przedsiębiorstw. W skrajnych przypadkach podjęte ryzyko ma swój wyraz w decyzji o zaniechaniu dalszej działalności, likwidacji lub upadłości przedsiębiorstwa. Celem opracowania jest przybliżenie zagadnień związanych z ryzykiem działalności przedsiębiorstw sektora turystycznego podsumowane analizą zmian w strukturze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych na tle upadłości przedsiębiorstw w Polsce. W pierwszej kolejności przybliżono ogólne zagadnienia dotyczące znaczenia sektora turystycznego dla gospodarki, a następnie w ujęciu syntetycznym omówiono ryzyko związane z działalnością przedsiębiorstw tego sektora. W ostatnich akapitach opracowania dokonano syntetycznej analizy wykreśleń touroperatorów i pośredników turystycznych z CEOTiPT z uwzględnieniem ich przyczyn.
URL https://wydawnictwo.wsb.pl/sites/wydawnictwo.wsb.pl/files/czasopisma-tresc/zn66%20-%20do%20druku%20bez%20paser%C3%B3w.pdf
Languageen angielski
ScoreMinisterial score = 8.0, 31-03-2019, ArticleFromJournal
Ministerial score (2013-2016) = 8.0, 31-03-2019, ArticleFromJournal