Właściwości przeciwdrobnoustrojowe wybranych olejków eterycznych w stosunku do S. mutans

Julia Szułczyńska

Abstract

Liczba mikroorganizmów bytujących w jamie ustnej człowieka stanowi ok. 700 gatunków drobnoustrojów. Zaliczają się do nich bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, zarówno beztlenowe jak i tlenowe, m.in. Streptococcus mutans, Streptococcus oralis, Streptococcus gordonii. Nadmiar bądź zachwianie równowagi mikroflory jamy ustnej jest czynnikiem powodującym zapalenie tkanek oraz próchnicę. Streptococcus mutans jest jednym z głównych czynników próchnicy zębów. Ponadto, paciorkowiec ten posiada silne właściwości adhezyjne – wspólnie z innymi mikroorganizmami może wytworzyć biofilm na powierzchni zębów, który ze względu na swoją złożoną strukturę jest trudniejszy do usunięcia. Do czynników hamujących wzrost mikroorganizmów i zapobiegających formowaniu się biofilmu należą m.in. naturalne olejki eteryczne. Są to złożone, lotne substancje zapachowe syntetyzowane przez różne części roślin – korzenie, korę czy liście. Celem niniejszej pracy była ocena właściwości przeciwdrobnoustrojowych wybranych olejków eterycznych w stosunku do bakterii Streptococcus mutans ATCC 25175. Do badania wykorzystano 10 olejków eterycznych m.in., rozmarynowy, cynamonowy z kory i z liści, z mięty pieprzowej, eukaliptusowy, i cytrynowy. Hodowla bakterii była prowadzona na podłożu Brain Heart Infusion (BHI). Właściwości przeciwdrobnoustrojowe określono metodą seryjnych rozcieńczeń na 96-dołkowych płytkach titracyjnych. Działanie olejków zmierzono po 24 i 48 godzinach inkubacji. Stwierdzono, że badane olejki eteryczne posiadają właściwości przeciwdrobnoustrojowe w stosunku do S. mutans ATCC 25175. Jednakże, aktywność przeciwdrobnoustrojowa wybranych olejków eterycznych była uzależniona od rodzaju olejka oraz od jego stężenia. Największą skutecznością wykazał się olejek cynamonowy z kory i z liści oraz olejek eukaliptusowy.
Author Julia Szułczyńska (WT / KPPJ)
Julia Szułczyńska,,
- Department of Natural Science and Quality Assurance
Pages139-145
Publication size in sheets0.5
Book Nyćkowiak Jędrzej , Leśny Jacek (eds.): Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce : Nauki Przyrodnicze: część IV, 2017, Młodzi Naukowcy, ISBN 978-83-65917-11-9, [978-83-65917-12-6, 978-83-65677-19-8 ], 168 p.
Keywords in PolishStreptococcus spp., patogeny jamy ustnej, właściwości antybakteryjne
Languagepl polski
Score (nominal)5
Score sourcepublisherList
ScoreMinisterial score = 5.0, 08-04-2020, MonographChapterAuthor
Citation count*
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?