Formy współdziałania przedsiębiorstw w kooperacji przemysłowej

Dariusz Nowak

The article presents the theoretical and empirical deliberation concerning the behavior of enterprises in the process of cooperation. It was found, that cooperation between enterprises in Poland is based on very simple relation, such as: pure transaction, repeated transaction and long-term, define as antagonistic relations. It should be emphasized, that advanced relationships, such as buyer - seller partnership, strategic alliances and total cooperation were used very seldom.
Author Dariusz Nowak (WZ / KZAZP)
Dariusz Nowak,,
- KZAZP
Other language title versionsForms of the collaboration of enterprises in industrial cooperation
Journal seriesStudia i Prace Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, ISSN 2080-4881, e-ISSN 2300-4096, [2450-7733, 2300-4096], (B 9 pkt)
Issue year2017
No50/3
Keywords in Polishwspółdziałanie przedsiębiorstw, współpraca przedsiębiorstw, relacje organizacyjne
Keywords in Englishcooperation of enterprises, enterprises cooperation, organizational relationships
Abstract in PolishW artykule przedstawiono i scharakteryzowano typy relacji, jakie występują między współpracującymi przedsiębiorstwami. Stwierdzono, że kooperacja opiera się przede wszystkim na relacjach prostych, do których zaliczono tzw. relacje incydentalne, powtarzalne i długofalowe, określane jako antagonistyczne, sporadycznie natomiast wykorzystuje się relacje zaawansowane, do których należy partnerstwo, sojusz i tzw. kooperacja kompletna.
DOIDOI:10.18276/sip.2017.50/3-07
URL wnus.edu.pl/sip/file/article/download/12031/48061.pdf